Kampaň vedúcich predstaviteľov mládeže pred OSN za 17 akcií v oblasti potravinového systému

Skupina 24 mladých lídrov z celého sveta v rámci kampane Act4Food Act4Change tlačí na firmy a vlády, aby sa zaviazali k zmene potravinového systému. Počas samitu OSN o potravinových systémoch v júli 2021 predstavili 17 akcií, o ktorých si myslia, že majú silu urýchliť potravinovú revolúciu.

Každá iniciatíva sa zameriava na dlhodobý problém potravinového systému, ako je plytvanie potravinami, konzumácia mäsa, nezdravé a cenovo nedostupné jedlá. Globálna kampaň podnecuje mladých ľudí do 30 rokov, aby hlasovali za činnosti, ktoré sú pre nich najdôležitejšie. Najlepších päť akcií bude následne odhalených počas oficiálneho summitu, ktorý sa začína 1. septembra.

Kampaň obsahuje aj záväzok pre mládež, ktorý uznáva, že „naše súčasné potravinové systémy prispievajú k prebiehajúcim krízam v oblasti zdravia, klímy, biodiverzity a k porušovaniu ľudských práv“. Podpísaný sa zaväzujú transformovať potravinový systém tým, že požadujú „naliehavé rozsiahle opatrenia od ostatných, najmä od osôb s rozhodovacou právomocou vo vláde a podnikaní“. Záväzok doteraz podpísalo viac ako 1300 ľudí z 81 krajín vrátane Nórska a Egypta.

Act4Food Act4Change, ktorý bol spustený v máji, vyplynul z bangladéšskej kampane z roku 2020 Eat Well, Live Well. Hlavným cieľom kampane je povzbudiť mladých ľudí, aby nakupovali výživné občerstvenie. Eat Well, Live Well sa navyše zaväzuje spolupracovať s výrobcami potravín a tvorcami politík na zlepšení výroby a distribúcie potravín.

Eat Well, Live Well bolo „navrhnuté tak, aby zlepšilo stravovacie správanie adolescentov a umožnilo im porozumieť dôležitosti výživných potravín,“ hovorí pre denník Food Tank, Dipty Chowdhury jedna z organizátoriek kampane.

V Bangladéši tvoria mladiství vo veku od 10 do 19 rokov pätinu celkovej populácie-asi 36 miliónov ľudí. Viac ako 1 milión mladých ľudí podpísalo pôvodný záväzok jesť výživné a zdravé jedlo.

Kampaň sa už obracia na vlády a podniky na celom svete s cieľom požadovať záväzok voči akciám potravinového systému Act4Food Act4Change.

Zdroj: https://foodtank.com/news/2021/07/youth-leaders-campaigning-for-food-system-actions-at-un-pre-summit/?vgo_ee=9DB%2Fw7JgAzqanMybxRRcb6yPUFd7JHyq9acdSgULWaM%3D