Potrebujeme Vás

Potrebujeme súčinnosť občanov, inštitúcií ale aj ostatných aktérov celého hodnotového poľnohospodársko – potravinového reťazca, aby sme spoločne prispeli k pozitívnej zmene.

Vedeli ste, že vyhadzovanie jedla predstavuje obrovské plytvanie vzácnymi zdrojmi, akými sú voda a pôda a že priemerná slovenská domácnosť by neplytvaním mohla ušetriť až 500 eur ročne? Staňte sa súčasťou výskumnej aktivity zameranej na domácnosti a prispejte k pozitívnej zmene z pohodlia vlastnej kuchyne! Ako na to?

  1. Cieľom tejto výzvy je prispieť k riešeniu plytvania potravinami v domácnostiach.
  2. Výzva pozostáva z dvoch meraní počas obdobia jedného mesiaca (na jar a jeseň) a praktickom zavádzaní opatrení na mieru ušitých pre vašu domácnosť, ktoré budeme spoločne testovať v období medzi spomínanými meraniami.
  3. Hľadáme rôzne domácnosti, vekové či príjmové skupiny na západnom Slovensku.
  4. Do výzvy sa môžeš zapojiť prostredníctvom nižšie uvedeného formulára. Ak hľadáme práve teba, budeme ťa kontaktovať s bližšími informáciami.

Každému z nás sa už stalo, že sme kúpili viac chleba či pečiva, než sme stihli skonzumovať. Kto býva na vidieku a má doma hydinu, či zajacov, prípadne ošípané, dokáže zužitkovať každý jeden kúsok. Nie každý však má túto možnosť. Chlieb je našim kultúrnym dedičstvom, hodnotnou a základnou potravinou. Na jeho výrobu sú využívané prírodné zdroje, ľudská práca, energia a preprava. Aj keď je chlieb ako potravina často podceňovaný, nezaslúži si, aby končil v koši.

V rámci výskumného projektu FoodRUs preto zbierame informácie, myšlienky a nápady ako zužitkovať nespotrebovaný chlieb a pečivo ako vstupnú surovinu pre ďalšie jedlá, čím chceme pomôcť predchádzať jeho plytvaniu. Zapojením sa do tejto aktivity prispejete k tvorbe jedinečnej kuchárky, ktorej cieľom je minimalizovať odpad z chleba a pečiva až do poslednej omrvinky.

Ak s nami budete zdieľať aj vaše overené recepty,  ozveme sa vám v prípade, že vyberieme práve ten váš. Tento recept budete môcť pripraviť a odprezentovať na workshopoch, ktoré pre Vás plánujeme zrealizovať v máji 2022.