Údaje o potravinovom odpade sú k dispozícii pre 9 krajín EÚ

Jedným z hlavných cieľov projektu FOODRUS je testovať inovatívne riešenia na zníženie potravinového odpadu (FW) v troch kľúčových hodnotových reťazcoch: zelenina, chlieb, ryby a mäsové výrobky. Koľko potravinového odpadu však v súčasnosti vzniká v týchto troch hodnotových reťazcoch?

Toto ešte nie je známe, pretože systematické meranie a monitorovanie je jednou z kľúčových výziev, ktoré musia riešiť všetci aktéri európskeho potravinového reťazca. Objavili sa však predbežné údaje o celkovom množstve potravinového odpadu (teda vrátane všetkých druhov potravín) pre 9 krajín EÚ. Tieto regióny sú partnermi a spolupracovníkmi projektu FOODRUS a zhromaždili – buď z existujúcich údajov, alebo prostredníctvom najlepších odhadov – kvantitatívne údaje o ročnom potravinovom odpade vyprodukovanom na úrovni domácností (HH) a vo všeobecnosti v rámci celého potravinového dodávateľského reťazca ( FSC) v ich príslušných krajinách.

Krajiny, za ktoré sú dostupné údaje, sú Rakúsko, Bulharsko, Dánsko, Grécko, Maďarsko, Holandsko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko. Dostupné údaje sú uvedené na obrázku 1.

Obrázok 1: Predbežné údaje o potravinovom odpade na úrovni domácností a potravinového hodnotového reťazca.

Výsledky ukazujú tri kľúčové zistenia. Po prvé, medzi krajinami EÚ existuje značná variabilita v celkovom objeme vyprodukovaného potravinového odpadu na úrovni hodnotového reťazca (72 – 208 kg/osoba/rok), ako aj na úrovni domácností (28 – 80 kg/osoba/rok). Po druhé, následná úroveň variability sa zisťuje aj pri porovnaní pomeru FW na úrovni HH k celkovému potravinovému odpadu, pričom relatívne percentá sa pohybujú od 29 do 49 %. Po tretie, väčšina regiónov, ktoré sa zúčastňujú procesu zberu údajov, zdieľala spoločnú výzvu, a to schopnosť kvantifikovať potravinový odpad prostredníctvom existujúcich údajov, rozlišovať medzi potravinovým odpadom, ktorý vzniká v rôznych štádiách dodávateľského reťazca.

Zatiaľ čo dostupnosť spoľahlivých a overených údajov o potravinovom odpade je v súčasnosti obmedzená, tieto predbežné výsledky ukazujú dve dobré správy. Prvým je, že je možné monitorovať a kvantifikovať plytvanie potravinami medzi aktérmi FSC podľa príkladu popredných regiónov. Na tento účel bol rakúsky partner FOODRUS schopný poskytnúť údaje pre 5 hlavných fáz FSC prvovýroby, veľkoobchodu, maloobchodu, horeca a domácnosti. To bol aj prípad dánskych partnerov FOODRUS. Druhou dobrou správou je, že existuje dostatočný priestor na zlepšenie v úsilí o zníženie potravinového odpadu na obyvateľa na úrovni HH a v rámci celého dodávateľského reťazca. Spojením síl a zdieľaním osvedčených postupov medzi pilotnými a pridruženými regiónmi bude projekt FOODRUS pracovať na poskytovaní správnych nástrojov na dosiahnutie tohto cieľa.

S cieľom reagovať na potrebu systému monitorovania potravinového odpadu, ktorý sa dá široko aplikovať, partneri FOODRUS v súčasnosti pracujú na štandardizovanej metodológii, ktorá môže podporiť toto hodnotenie. Tento nástroj sa použije na hodnotenie východiskovej situácie tvorby potravinového odpadu v pilotných krajinách a na monitorovanie pokroku smerom k znižovaniu FW počas a do konca projektu.

Zdroj: https://www.foodrus.eu/food-waste-figures-available-for-6-european-regions/